Szkolenia

Kurs operatora wózka widłowego

Ambitni ludzie często twierdzą, że aby mieć dobrą pracę, potrzebne są dobrze zdana matura i studia. Oczywiście, jest to sposób na zapewnienie sobie wysokopłatnej pracy, jednak nie jest on jedyny. Zdanie egzaminu UDT, zdobycie uprawnień na prowadzenie wózka widłowego, jest praktycznie gwarancją zatrudnienia. Wózków widłowych potrzebują wszędzie: na magazynach, placach budowy, w tartakach, hurtowniach i wielu innych miejscach. Jednak aby zdać egzamin na wózki widłowe, trzeba nauczyć się jak prowadzić wózki podnośnikowe – najlepiej nada się do tego kurs operatora wózka widłowego.

Jak wygląda kurs na wózek widłowy?

Kurs, tak samo, jak egzamin, dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Wykłady dadzą kursantowi niezbędną wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i samej budowy i obsługi wózka podnośnikowego. Z kolei druga część kursu pozwala nauczyć się obsługi wózka widłowego w praktyce. Zdobyte umiejętności pozwolą nie tylko na bezpieczne prowadzenie pojazdu w pracy, ale również znacznie ułatwią zdanie egzaminu UDT.

Co po ukończeniu kursu?

Samo ukończenie kursu operatora wózka widłowego nic nie znaczy, jeśli nie zda się egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego. Tak jak w przypadku klasycznego prawo jazdy, dzieli się on na:

  • egzamin teoretyczny,
  • egzamin praktyczny.

Jednak obie te części są znacznie łatwiejsze niż na egzaminie na prawo jazdy kategorii B. W jego pierwszej części wystarczy odpowiedzieć poprawnie na trzy z pięciu pytań ogólnych i szczegółowych. Z kolei egzamin praktyczny to godzina poświęcona na sprawdzenie podstawowych umiejętności obsługi wózka podnośnikowego, z zachowaniem płynności i bezpieczeństwa.

Czy kurs na wózek podnośnikowy jest koniecznością?

Teoretycznie nie jest on wymagany do zdania egzaminu, jednak praktyka pokazuje, że prawie nikt nie zdobył uprawnień na prowadzenie wózka widłowego bez ukończenia takiego kursu chociaż raz w życiu. Zbytnia pewność siebie i brak przygotowania potrafią skutkować nawet wypadkiem – nie tylko w czasie egzaminu UDT, ale również podczas przyszłej pracy. Poza tym ukończenie kursu i zdanie egzaminu, równa się zdobyciu świadectwa kwalifikacyjnego, które na pewno będzie pozytywnie postrzegane przez wszystkich pracodawców i pozwoli na zdobycie atrakcyjniejszej pracy.

Cena i forma kursu

Kurs na operatora wózka podnośnikowego jest stosunkowo tani – kosztuje kilkaset złotych. Może on być przeprowadzony zarówno w klasycznej, dwuetapowej wersji, jak i obejmować wyłącznie wykłady teoretyczne, oszczędzając czas i pieniądze doświadczonych kierowców, którzy muszą odnowić swoje uprawnienia. Wykłady mogą przyjmować nie tylko formę stacjonarną, ale również być prowadzone przez wideokonferencję. Możliwa jest też opcja zdalnego samokształcenia z udostępnionych materiałów szkoleniowych. Egzamin na wózki widłowe to szybki i tani sposób na lepszą pracę oraz wyższe zarobki.

 

Sprawdź oferty pracy: https://asmo-solutions.pl/kat_oferty/transport-i-logistyka/operator-sztaplarki-wozka-widlowego/