Szkolenia

Operator wózka widłowego. Ile zarabia? Jak zdobyć uprawnienia?

Operator wózka widłowego to jedna z tych profesji, która nawet w wyniki pandemicznych zawirowań oraz kryzysu nie straciła swojej atrakcyjności oraz dobrych perspektyw. Niesamowity wzrost zanotowany przez całą branżę e-commerce widać również w tym zawodzie – wózki widłowe stanowią przecież niezbędny element wyposażenia magazynów obsługujących realizację zamówień oraz dostarczanie paczek do klientów. To wszystko sprawia, że kurs na wózki widłowe staje się atrakcyjną opcją dla osób szukających możliwości przebranżowienia. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taki krok?

  1. Operator wózka widłowego – uprawnienia. Kto może się ubiegać?
  2. Zarobki operatora wózka widłowego. Ile zarobimy „na widlaku”?
  3. Zadania i przykładowe testy. Gdzie ich szukać i czemu warto?

Operator wózka widłowego – uprawnienia. Kto może się ubiegać?

Warto zacząć od tego, że uprawnienia operatora wózka nie każdy może się ubiegać. By rozpocząć kurs na wózki widłowe, a następnie zostać dopuszczonym do egzaminu, konieczne jest przejście szczegółowych badań lekarskich. Podczas nich ocenia się ogólną sprawność psychoruchową, a także brak przeciwwskazań w postaci schorzeń takich jak epilepsja czy wady wzroku wykluczające bezpieczną i wydajną pracę. Kandydat na operatora wózka widłowego powinien poza tym spełnić wymagania formalne – mieć ukończone 18 lat, a także posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Do egzaminu państwowego zostaną ponadto dopuszczone jedynie osoby, które ukończyły odpowiedni kurs.

Zarobki operatora wózka widłowego. Ile zarobimy „na widlaku”?

Operator wózka widłowego to zawód, który swoim adeptom oferuje stabilne i dość atrakcyjne warunki finansowe. Ile zarabia operator wózka widłowego? To zależy od różnych czynników, takich jak miejscowość, pracodawca, doświadczenie operatora oraz specyfika pracy. Niezależnie od tego, możemy przyjąć, że operator wózka widłowego może liczyć na zarobki oscylujące od 3 do 4 tysięcy złotych. Jeszcze wyższe są zarobki za granicą, gdzie miesiąc pracy w kabinie „widlaka” może przynieść nam od 2 do 4 tysięcy euro, a z nadgodzinami – nawet 5 tysięcy euro.

Zadania i przykładowe testy. Gdzie ich szukać i czemu warto?

Czas spędzony na szkoleniu to najlepsza okazja ku temu, by poznać tajniki kierowania i obsługi wózka – w tym zmiany butli w modelach wyposażonych w napęd gazowy. Warto jednak zatroszczyć się o swoje kwalifikacje również w domu. Najlepszym źródłem materiałów szkoleniowych jest zwykle firma organizująca kurs – to ona powinna dostarczyć nam wszystkie niezbędne pomoce, dzięki którym jeszcze lepiej przyswoimy wiedzę i zwiększymy szanse na zdanie egzaminu.