Ze świata

Betonowa fasada – sprawdź, jakie daje aranżacyjne możliwości

Jeszcze do niedawna ozdobna architektura budynków kojarzyła się z różnymi rzeźbieniami widocznymi na frontalnej elewacji. Obecnie odchodzi się od takich trendów na rzecz bardziej praktycznych rozwiązań, które mają najczęściej geometryczny kształt. Zatem nie sama faktura i żłobienia stanowią o atrakcyjności obiektu, ale jego forma i kubatura. Jak w te współczesne rozwiązania wpisuje się beton elewacyjny – czy fasada wykonana z tego materiału jest warta uwagi?

Czym jest fasada budynku?

Prawdopodobnie każdy kiedyś spotkał się z takim określeniem, jak fasada, ale nie wszyscy dokładnie wiedzą, co ten termin oznacza. W skrócie można powiedzieć, że fasada to nic innego, jak jeden z boków budynku, zwany też elewacją. Przeważnie na uwagę zasługuje ta elewacja, która zachęca do wejścia do środka przez drzwi wejściowe, czyli frontalna.

Dlaczego beton znajduje zastosowanie w fasadzie budynków?

Beton jest materiałem niezwykle uniwersalnym, ponieważ można w prosty sposób połączyć go z innymi surowcami, takimi jak na przykład szkło i stal. Zatem materiał ten dobrze wpisuje się w obecną, modernistyczną architekturę, gdzie właśnie coraz częściej dochodzi do głosu takie połączenie wymienionych surowców.

Jednocześnie beton Wrocław to materiał, który jest dostępny w nieograniczonych kształtach, formach, czy wymiarach. By uformować go w odpowiedni sposób, wystarczy tylko dobrać właściwą formę, w jakiej przygotowuje się prefabrykowaną płytę betonową o określonej grubości, długości i szerokości. Co więcej, przygotowanie płyty betonowej w taki sposób wcale nie wiąże się z większymi kosztami, zwłaszcza jeśli zamawia się je w standardowych, ogólnodostępnych wymiarach.

Beton z uwagi na swój kolor, doskonale też wpisuje się w aktualne trendy aranżacyjne i architektoniczne. Już od kilku sezonów panuje moda na wszelkiego rodzaju szarości zarówno we wnętrzach, jak i w elewacjach budynków. Beton zaś naturalnie jest szary, a do tego można zamówić płyty wykonane z tego materiału w wielu odcieniach tej barwy.

Jak beton fasadowy wpływa na wygląd budynku?

Za pomocą betonu fasadowego, nazywanego też elewacyjnym, można elegancko wykończyć budynek, który ma być utrzymany w nowoczesnym stylu. Wytworzenie geometrycznego kształtu o określonej wielkości i formie jest stosunkowo proste, dlatego bardzo szybko udaje się wcielić oryginalny projekt w życie.

Bardzo często beton elewacyjny stanowi swego rodzaju bazę dla innych materiałów, jakie stosuje się do wykończenia domu jednorodzinnego, czy obiektu przemysłowego. Na szarym betonie doskonale wyróżnia się wspomniany metal, na przykład stal, czy aluminium, a także duże, szklane tafle, które nieraz zajmują szerokość całej jednej ściany.

Beton kojarzy się zwykle z ciężkim materiałem, jednak poprzez odpowiednie połączenie może się okazać, że taki element wykończenia budynku nadaje bryle lekkości. Najczęściej by osiągnąć taki efekt, warto u dołu zastosować materiał lżejszy, a u góry właśnie beton. Dobrze sprawdza się też połączenie naprzemienne, czyli że beton jest widoczny jako prostokątny pasek na frontalnej elewacji i sąsiaduje z paskiem szkła lub szkła połączonego z metalem.

W ten sposób budynek staje się oryginalny, a zarazem łatwiej udaje się go wpasować w otoczenie. Zwłaszcza jeśli wokół nie ma modernistycznie wykończonych obiektów, a bardziej w sposób tradycyjny.